domaće maslinovo ulje - Andrijić
Blato - otok Korčula
Čuvanje




Najbolje maslinovo ulje je zelene boje, a ne smije imati jak miris i okus jer je taj okus najčešće odraz užeglosti. Prostor u kojem se skladišti ulje morao bi biti hladan, prozračan, taman i suh.
Tri su glavna neprijatelja maslinovog ulja:
-
temperatura, kisik (zrak) i svjetlost
Da bi zadržalo sve svoje ljekovite sastojke treba ga držati na sobnoj temperaturi, do 20° C, ali ne prehladnoj jer na niskim temperaturama ulje kristalizira odnosno ledi se. Nemojte maslinovo ulje držati u hladnjaku. Kod nižih temperatura, odnosno u hladnjaku, jedan se dio masnih kiselina zgrušava te takvo ulje kada otvorimo bocu brzo gubi na kvaliteti.
Kod svakog otvaranja u bocu ulazi zrak, a ljudi uglavnom drže ulje u kuhinji uz štednjak, gdje su više temperature koje utječu na kvalitetu ulja.
Svjetlo je najveći neprijatelj maslinovog ulja. Manje količine ulja ili one za kućnu upotrebu potrebno je čuvati u tamnim staklenim bocama (idealan je kvadratni oblik boce jer on smanjuje pristup svjetlu), zaštićene od utjecaja svjetla i povišene temperature.
Poslije svake upotrebe mora se dobro zatvoriti jer brzo preuzme druge mirise. Ulje za razliku od vina starenjem ne dobija na kvaliteti već ono oksidira i blijedi.
Maslinovo ulje može se skladištiti do dvije godine i treba se potrošiti u tom roku dok najbolju kvalitetu postiže nakon šest mjeseci do jedne i pol godine.